Strona głównaO firmieCertyfikatyKontaktwww.instalplus.pl

        

Komponenty tworzące system są optymalnie do siebie dopasowane, a dzięki zasadzie
"wiemy jak" ich wykorzystanie zapewnia Państwu i Państwa klientom pełne bezpieczeństwo w trakcie wykonawstwa i eksploatacji.
Mała ilość elementów umozliwia wykonanie instalacji od piwnicy aż po dach. Te same elementy mogą być również wykorzystane w instalacji ogrzewania grzejnikowego np. rura RAUTHERM S. Przyszłościowe rozwiązania systemu z oryginalnie opracowanymi komponentami to najnowsze osiągnięcie techniki grzewczej.


Gdy koszty ogrzewania systematycznie rosną,

Ty możesz płacić o wiele mniej.

Wodne ogrzewanie podłogowe - komfort na który Cię stać.


Właściwie wykonane gwarantuje przyjazny klimat i znacznie niższe od metod konwencjonalnych, koszty eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe jako sposób niskotemperaturowego przekazywania ciepła zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. W Polsce tendencję tę można zaobserwować od niedawna, podczas gdy w innych krajach Europy ogrzewanie podłogowe daje komfort rodzinom już od wielu lat. Dzieje się tak za sprawą lepiej docieplonych budynków i coraz większej ilości poprawnie wykonanych instalacji. Głównym powodem wyboru takiego sposobu ogrzewania są ewidentne oszczędności energetyczne oraz przyjazny rozkład ciepła w pomieszczeniach zgodny z potrzebami fizjologicznymi człowieka. System ogrzewania podłogowego funkcjonuje w świecie z powodzeniem w milionach obiektów.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest optymalnym sposobem ogrzewania zarówno dla domów jednorodzinnych jak i budynków użyteczności publicznej, takich jak kościoły, hale sportowe i wystawowe, zakłady produkcyjne czy warsztaty usługowe. U naszych europejskich, zachodnich sąsiadów ten typ ogrzewania instaluje się w ponad połowie nowo oddawanych budynkach. W Polsce proporcje te są mniej korzystne.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość uzyskania w pomieszczeniach optymalnego rozkładu temperatur. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma ciepłe nogi i chłodne powietrze do oddychania. Przy temperaturze podłogi 24oC temperatura na wysokości głowy wynosi około 19oC, zaś pod sufitem nie przekracza 16oC.

Ogrzewanie podłogowe jest niezastąpioną metodą ogrzewania pomieszczeń o znacznej (powyżej 3 metrów) wysokości. Tutaj grzejniki nie sprawdzają się. Grzejnik "zasysa" zimne powietrze znad powierzchni podłogi, ogrzewa je i "tłoczy" w górę pomieszczenia, co powoduje przegrzewanie górnych części pomieszczeń przy jednoczesnym niedogrzaniu dolnych.. Przy takim rozwiązaniu najchłodniej jest przy samej podłodze, po której chodzimy. Również na wysokości naszej głowy temperatura bywa wysoce nie komfortowa. Jednocześnie tak wymuszona cyrkulacja powietrza powoduje, iż drobiny kurzu zalegające na podłodze są porywane przez ogrzane powietrze i wdmuchiwane do pomieszczenia, co sprzyja rozwojowi wszelkich dolegliwości alergicznych.

W przypadku ogrzewania podłogowego podłoga jest tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza dzięki czemu nie występuje zjawisko unoszenia kurzu. Ciepło jest wytwarzane i emitowane do otoczenia z najbardziej naturalnego miejsca, jakim jest podłoga. Ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników, a wyżej jest zimniej, ale to już jest mało znaczące. Powolna konwekcja ciepła powoduje, iż system jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie i astmę (system ten nie powoduje zawirowań drobin kurzu). Poprzez precyzyjną regulację ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno.

Przy dobrze wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego, przy dotknięciu ręką ogrzewanej posadzki nie mamy prawa poczuć ciepła, ale też nie może być ona zimna. Wszak temperatura posadzki powinna wynosić 24 - 26oC i dla ręki jest ona zimna. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia odpowiednią temperaturę, ale powoduje też zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30%. Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt.

Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia.

Przy ówczesnym trendzie w budownictwie, gdzie cały parter wyłożony jest terrakotą, z dużym i otwartym salonem, z którego bezpośrednio wychodzi się przez duże, przeszklone drzwi prosto na ogród - jest rozwiązaniem idealnym. Drugim pomieszczeniem, gdzie taki system grzewczy jest niezastąpiony, jest pomieszczenie łazienki.

Nic tak nie stresuje jak stąpnięcie po wyjściu z wanny bosą nogą na zimną posadzkę z terrakoty. Przy podłogówce tego nie ma. Jest ciepło, sucho i przyjemnie.

Ogrzewanie podłogowe sprzyja estetycznemu wyglądowi pomieszczeń. Można dowolnie aranżować wnętrze domu. Nie ma grzejników ograniczających sposób ustawienia mebli.

Łatwe w utrzymaniu czystości - zmniejszona ilość kurzu i higieniczne środowisko są rezultatem minimalnej cyrkulacji cieplnej powietrza. Ważna jest również eliminacja niekorzystnej jonizacji dodatniej, jak również ograniczenie wysuszenia powietrza.

Najważniejszy argument przemawiający za ogrzewaniem podłogowym to komfort. Ogrzewanie podłogowe ma opinię luksusowego, niemniej aktualne koszty instalacji szybko się zwracają dzięki możliwości ekonomicznej eksploatacji. Oszczędność energii w budynkach mieszkalnych wynosi ok. 30%.

Wilgotne podłogi szybciej schną, nie ma niedostępnych zakamarków, gdzie umiejscawia się brud i mogą rozwijać się mikroorganizmy. Idealne zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego to baseny, gdzie dla bosych stóp szczególnie ważna jest ciepła podłoga.

Nie sposób opisać wszystkich zalet i wrażeń wynikających z zastosowania ogrzewania podłogowego w praktyce.

Przedstawmy zatem kilka niezaprzeczalnych zalet wodnego ogrzewania podłogowego:

1. Higieniczność.

Przekazywanie ciepła odbywa się dwoma podstawowymi sposobami: przez promieniowanie, oraz konwekcję. Kurz leżący na płaszczyznach unosi się dzięki ruchowi powietrza. Efekt taki wywołuje między innymi konwekcja, wprawiająca w ruch powietrze np. dzięki dużej różnicy temperatur. Stąd przemieszczanie mas powietrza następuje tam, gdzie są lokalne wysokie temperatury. Miejscem takim jest np. grzejnik. W przypadku ogrzewania podłogowego większa część ciepła przekazywana jest przez promieniowanie, przy małej różnicy temperatur (3-8oC). Stąd powstaje minimalna konwekcja i możliwość zastosowania systemu właśnie tam, gdzie zależy nam na wysokiej czystości pomieszczeń.

2. Wygoda.

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego pozwalają na niezależne ułożenie pętli grzejnych od przyszłego wyposażenia lub wykończenia podłogi. Oczywiście, ze względu na dobrą przewodność cieplną najlepszym rozwiązaniem jest jastrychowa płyta grzewcza wykończona terakotą lub kamieniem naturalnym. Jednak dopuszczone są inne elementy konstrukcyjne, np. podłoga może być wykończona odpowiednim parkietem, wykładziną zmywalną, dywanową lub panelami laminowanymi. Warunkiem jest jedynie to, aby materiały te były dopuszczone do tego typu ogrzewania. Tej swobody nie mamy w przypadku ogrzewania elektrycznego, znów ze względu na prawa fizyki. Po prostu woda w pętli grzewczej np. pod meblami nie odda więcej ciepła niż sama niesie i popłynie dalej do strefy o niższej temperaturze otoczenia. Natomiast opór elektryczny kabla grzewczego rośnie wraz ze wzrostem temperatury.

Ale najważniejsza jest pełna swoboda w wystroju wnętrz, chyba, że urządzenia grzejne mogą być ozdobą pomieszczeń.

3. Zdrowie i komfort.

Zaprojektowanie ogrzewania podłogowego jest zagadnieniem wykonania precyzyjnego elementu grzejnego, po którym stąpa człowiek. Do tego zetknięcie z tym "grzejnikiem" następuje poprzez bardzo wrażliwe na temperaturę stopy. Jak wiemy, większość receptorów ciepła jest zlokalizowanych właśnie w stopach. Wszyscy znamy przecież dyskomfort przemoczonych butów, a brak okrycia głowy nawet w srogie mrozy uchodzi bezkarnie dla zdrowia.

Dlatego rozwiązanie takiego ogrzewania należy powierzyć firmie, która dysponuje kompletną technologią do tego typu systemów i doświadczeniem. Najlepiej, jeśli system jest wspomagany oryginalnym programem komputerowym do obliczeń cieplno-hydraulicznych. Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu ogrzewań podłogowych są tu najlepszą gwarancją. Doświadczenia te pozwoliły na wyznaczenie granicznych temperatur powierzchni podłogi, ze względu na fizjologię człowieka i poczucie komfortu cieplnego. Maksymalna ta temperatura w pomieszczeniach stałego przebywania ludzi winna wynosić ok. 27oC, oczywiście dla wys.- 20oC na zewnątrz. Jest to temperatura porównywalna, a nawet niższa od temp. dłoni. W efekcie człowiek mieszkając, czy pracując w budynku tak ogrzewanym, tak na prawdę nie lokalizuje źródła ciepła, a sam czuje się rześko.

4. Ekonomia.

Powszechnie panuje opinia, że ogrzewanie podłogowe jest kosztownym rozwiązaniem. Jednak po dokładnej analizie kosztów inwestycyjnych okazuje się, iż przyrost środków przeznaczonych na instalacje wynosi zaledwie kilka procent. A gdy zdecydujemy się wyłącznie na taki sposób ogrzewania może być i taniej! A już na pewno jest taniej, gdy w analizie uwzględnimy ponad standartowe grzejniki. Trzeba tu zwrócić uwagę, że o cenie inwestycji zapomnimy szybko, lecz o jakości nigdy!

Eksploatacja budynku z ogrzewaniem podłogowym dostarcza nam za to wyłącznie przyjemności, czy to w codziennej eksploatacji, czy też przy analizie opłat za media energetyczne. Wtedy doceniamy słuszność wcześniejszego wyboru. Bezsporne zalety oszczędności energetycznej ogrzewania podłogowego pochodzą z niskoparametrowego obiegu grzewczego (ok. 30-40oC) oraz ze wspomnianego faktu przekazywania ciepła w strefie przebywania człowieka. Łączne zyski dochodzą do 30%!

5. Trwałość.

W świecie instalacje podłogowe wykonuje się w znakomitej większości z tworzyw sztucznych. Rzadziej stosuje się instalacje z miękkiej miedzi, a i te również w osłonie z tworzyw. Przewaga tworzywa oparta jest na większej trwałości w czasie i zachowaniu gładkości ścianek przez cały okres eksploatacji, jak i braku korozji. Gdy mamy powiązać instalację na stałe z konstrukcją budynku materiał instalacyjny musi być najwyższej jakości. Najlepsze są rury trójwarstwowe. Bardzo ważnym elementem w instalacjach grzewczych z tworzyw sztucznych jest stosowana bariera przeciw dyfuzji tlenu z otoczenia do wody grzewczej (aluminiowa wkładka).

Przeciwwskazania:

Problemem mogą być pomieszczenia o dużym zapotrzebowaniu ciepła (ponad. 100W/m2 przy t=20oC). Rozwiązanie: można zastosować grzejnik wspomagający, lub docieplić pomieszczenie zmniejszając zapotrzebowanie na ciepło.

Zdarzają się złe opinie o ogrzewaniu podłogowym, ale jest to spowodowane niewłaściwym wykonaniem instalacji niezgodnie z projektem lub jego brakiem. Pod żadnym pozorem nie należy rozpoczynać takiej realizacji bez stosownego przygotowania projektowego.

System ogrzewania podłogowego wyeliminuje w niedalekiej przyszłości tradycyjne systemy ogrzewania, a w niektórych obiektach będzie, jako jedyny, dopuszczony do stosowania (obiekty służby zdrowia, gastronomia), a jego niespotykane walory zadowolą każdego użytkownika.

System wodnego ogrzewania podłogowego pracuje niezawodnie, zapewniając "zdrowe" ciepło i osuszając podłogę. Mieszkanie z ogrzewaniem podłogowym to mieszkanie bez rur i kaloryferów na ścianach. Ogrzewanie podłogowe to system wyjątkowo ekonomiczny.

Zapewnia najniższe straty energii. Dzięki zainstalowaniu w podłodze i dokładnej regulacji temperatury za pomocą termostatów możliwe staje się obniżenie średniej temperatury ogrzewanego pomieszczenia z 22oC do 20oC, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego komfortu cieplnego.


   wstecz